Komuna Ulqinit nuk lejojnë liturgji serbo-sllave në Kishën Ilire

Udhëheqësit e kishës ortodokse serbe tentojnë uzurpimin e vlerave kishtare shqiptare në Pellgun verior të Shkodrës, vitn e kaluar tentuan ta mbajnë liturgjinë Serbo- sllave-ortodokse në kishën e Shasit, por të cilën e kundërshtuan banorët e kësaj zone/ Ulqinit me rrethinë. Koalicioni qeverisës në Komunën e Ulqinit është kundër liturgjisë …

Më shumë

Komisioni Evropian reagon për zgjedhjet e 30 qershorit

Komisioni Europian njësoj si Ambasada amerikane në vendin tonë  thotë se të gjitha kundërshtitë për procesin zgjedhor të 30 qershorit do të mund të adresohen në institucionet e reja të drejtësisë, konkretisht në Gjykatën Kushtetuese. Në përgjigje të RTV Ora, KE thotë se “ne besojmë se çdo pikëpamje e ndryshme rreth procesit …

Më shumë

Eliot Engel kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan

Ligjvënësi amerikan, Eliot Engel, tha të enjten në Preshevë, se nuk mbështet idetë për shkëmbim territoresh dhe përpjekjet duhet të përqendrohen në arritjen e një paqeje afatgjate ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ligjvënësi Engel po qëndron në Luginën e Preshevës, një rajon me shumicë shqiptare në jug të Serbisë në një …

Më shumë

Kosova dhe Shqipëria unifikojnë misionet diplomatike, Bërnabiq e quan lajm të tmerrshëm

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq ka reaguar ashpër ndaj nënshkrimit të marrëveshjes, për unifikimin e misioneve diplomatike mes Kosovës dhe Shqipërisë. Ministrit i Jashtëm në detyrë i Shqipërisë, Gent Cakaj, dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behxhet Pacolli, nënshkruan të martën marrëveshjen për unifikimin e misioneve diplomatike dhe konsullore dhe …

Më shumë

Asnjë zyrtar i Beogradit nuk do të lejohet të vizitojë Kosovën

Ministria e Punëve të Jashtme ka vendosur që mos të jap asnjë leje për zyrtarët nga Beogradi për të vizituar Kosovën. Ky vendim vije pas fushatës së Serbisë anti-Kosovoës, inskenimeve dhe kërëcënimeve që po i bën politika serbe karshi Kosovës. “Për shkak të kërcënimeve hibride që Serbia po bën ndaj …

Më shumë

Skënderbeu i 43-ti në mesin e 100 luftetarëve më të mëdhenj gjatë historisë botërore

Platforma enciklopedike virtuale ‘Wikipedia’ në mesin e 100 gjeneralëve më madhështorë përgjatë historisë botërore, ka radhitur figurën kombëtare shqiptare Gjergj Kastrioti Skënderbeun të 43-tin, duke u bazuar në numrin e betejave të fituar kundër armiqve. Megjithëse jo në formë të drejtpërdrejtë, ky kategorizim është arritur nëpërmjet përmbledhjes së artikujve me …

Më shumë
Loading...