Loading...

Serbia në ankth! Kongresisti Eliot Engel të mërkurën i shkon në zyrë Vuçiqit

Kongresmeni amerikan Eliot Engel, një nga lobistët më të zëshem dhe më aktivë pro-shqiptarnë Uashington, do të vizitojë Beogradin të mërkurën për t’u takuar me presidentin serb Aleksandar Vuçiç, mëson Tanjug.

Vucic dhe Engel ishin takuar tashmë në shkurt të këtij viti gjatë Konferencës së 55-të të Sigurisë në Mynih, kur Presidenti i Serbisë u takua me një delegacion të Kongresistëve të SHBA-ve, ku, siç raportoi Tanjug, Engel ishte Kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme nga Dhoma e Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan, njofton FMimages.net.

Fokusi i këtij takimi ishte rasti i vëllezërve Bytyqi.

Përvqeq Kosovës, rasti i vëllezërve Bytyqi do të jetë  një nga temat që Engel ka qenë e angazhuar në mënyrë aktive për disa vite.

Ai kishte lobuesi më i madh për bombardin e Republikës Federale të Jugosllavisë, krijimin e ushtrisë Kosovës, Engel kishte bër thirrje që Serbia duhet të largohet nga Partneriteti për Paqe dhe nuk ishte gati të bashkohej me BE-së.

Check Also

Drejtori i American Jewish Committee, David Harris: Ja gjërat e përbashkëta midis Shqipërisë dhe Izraelit

David Harris, Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Hebreo-Amerikan (American Jewish Committee) ka renditur gjërat e përbashkëta …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading...