Histori

MBI EMRIN BERISHA DHE BERISHASIT

Nga Jaho BRAHAJ Emëri i Alpeve të Shqipërisë është emër librash i cili është futur në fondin e shqipes me sa dimë ne së pari nga Hani (Georg von Hahn), kurse gjuha e popullit nuk e njeh, u fut vetëm në fillimin e mësimit në shkolla në gjysmën e parë …

Më shumë

Kulmi i barbarisë greke në Panarit, 374 vetë të therur!

Gazeta prestigjioze “Times” e Londrës, dt. 28 korrik 1914, nënvizonte: “Vendasit e fshatrave të Shqipërisë së Jugut po shuhen nga grekërit, të cilët kanë ndihmë edhe gjiritlinjtë. Në Vlorë ndodhen 60 mijë deri në 100 mijë refugjatë, të cilët po vdesin nga urija. Grekërit dogjën tërë vendin duke dëshiruar të …

Më shumë

NË VITIN 1443 – MALI I ZI ME GJITHË DALMACI QUHESHIN ARBËRI

Burimet mesjetare, madje edhe njerëz të oborrit mbretëror nemanjid, si, G. Camblaku dhe K. Filozofi, gjithashtu Malin e Zi të sotëm e shohin si pjesë të Arbërisë (Stare srbske biografije, ed. L. Mirković, Beograd 1936, pp. 28, 78-79, 110. K. Filozof, nitije despota Stefana Lazarevića, Beograd 1989, pp. 96, 97, …

Më shumë

Gjenocidi turko-osman dhe qëndresa shqiptare

Në kronikat osmane janë të vërteta e pohuar nga vetë osmanët. Tmerr gjaku, krime kolektive të përbindshme, shfarosje banorësh, prerje kokash e hedhje masive ne det, rrëmbimi i grave, vajzave e fëmijëve për ti dërguar në Turqi si skllevër dhe rrafshime qytetesh. Asnjë banor nuk mbeti i gjallë në qytetin …

Më shumë

Kjo është Deklarata Kushtetuese e 2 korrikut 1990

Jusuf Buxhovi Deklarata Kushtetuese e 2 korrikut 1990 – gurthemel i shtetësisë së Kosovës Shtetësia e Kosovës është e lidhur ngusht me Deklaratën Kushtetuese të 2 korrikut 1990. E shpallur nga 111 delegatë të Kuvendit të atëhershëm të Kosovës, Deklerata zhvlerësoi Rezolutën e Konferencës së Prizrenit, të 10 korrikut 1945, …

Më shumë

Dikur në Kosovë, koha e shtëpive shkolla (VIDEO)

Kujtojmë periudhën e mësimit paralel, shtëpitë shkolla, shkollat si rezistencë dhe heronjtë e heroinat që ndezën shkëndija të dijes në kohëra të errëta. CHWB – Cultural Heritage Without Borders në Kosovë, ka përgatitur një mini-dokumentar ku paraqitet ky sistem paralel i mësimit në një kohë kur Kosova ishte pjesë e …

Më shumë

Teodor Kolokotroni, shqiptari që i dha lirinë Greqisë…

Teodor Kolokotroni, ndryshe njihet dhe si “Plaku i Moresë”, u lind më 3 prill 1770 poshtë një peme në Mesininë e vjetër. Gjithë jeta e Kolokotronit, rrjedh midis arvanitasve, pasi i tillë ishte dhe origjina e tij. Kolokotroni ishte bërë vëlla me të krishterin, Marko Boçarin, dhe me një mysliman, …

Më shumë

Qyteti Mesjetar i Artanës !

Shkruan: Shqipe HOXHA The castle of Artana- Novobërda Në pjesën lindore, terreni ngrihet gradualisht dhe kalon në një kodër tjetër më të vogël, në platenë e epërme, nën të cilën gjenden rrënojat e një kishe të madhe mesjetare të tipit katedrale.

Më shumë

Ja çfarë thoshte Ibrahim Rugova për Adem Jasharin

Presidenti i parë i Kosovës së pasluftës, Ibrahim Rugova, në një intervistë të rrallë dhënë RTK-së, menjëherë pas luftës ishte pyetur për vizitën te varrezat e dëshmorëve të familjes Jashari në Prekaz. Ai në këtë intervistë ka treguar se në kohën kur ka qenë president i Kosovës, ka shpallur edhe …

Më shumë
Loading...