MBI EMRIN BERISHA DHE BERISHASIT

Nga Jaho BRAHAJ Emëri i Alpeve të Shqipërisë është emër librash i cili është futur në fondin e shqipes me sa dimë ne së pari nga Hani (Georg von Hahn), kurse gjuha e popullit nuk e njeh, u fut vetëm në fillimin e mësimit në shkolla në gjysmën e parë …

Më shumë

Çfarë është Beteja e Torviollit

Beteja e Torviollit u zhvillua në Qershor të vitit 1444 në Dibrën e Poshtme. Ishte beteja e parë e ushtrisë shqiptare, të formuar pas Lidhjes të Lezhës, kundër ushtrisë osmane. Ushtria shqiptare komandohej nga Skënderbeu, kurse ajo osmane nga Ali Pasha, gjeneral i njohur turk. Skënderbeu fshehu në shpinë të …

Më shumë

Ushtrisë shqiptare i shtohen edhe 126 trupa të rinjë

Ministrja e Mbrojtjes në Qeverinë e Shqipërisë, Olta Xhaçka ka njoftuar se Forcat e Armatosura të Shqipërisë kanë tashmë 126 ushtarë më të aftë, të cilët përfunduan stërvitjen individuale të avancuar në shkollën e trupës Bunavi në Vlorë. Sipas saj, ushtarët e rinj, mes të cilëve edhe 10 vajza, u …

Më shumë

Drejtori i American Jewish Committee, David Harris: Ja gjërat e përbashkëta midis Shqipërisë dhe Izraelit

David Harris, Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Hebreo-Amerikan (American Jewish Committee) ka renditur gjërat e përbashkëta midis Shqipërisë dhe Izraelit, përmes një mesazhi në Twitter. David Harris, Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Hebreo-Amerikan (American Jewish Committee) ka renditur gjërat e përbashkëta midis Shqipërisë dhe Izraelit, përmes një mesazhi në Twitter. MESAZHI Shqipëria …

Më shumë

Publikohet biseda e Haradinajt me komikët rusë që u prezantuan si Poroshenko

Dy komikët rusë, Vladimir Kuznetsov (Vovan) dhe Alexei Stoljarov(Leksus), kanë vënë në lajthitje edhe kryeministrin e Republikës së Kosovës. Njëri nga ta i është paraqitur kryeministrit Ramush Haradinaj në emër të ish-presidentit të Ukrainës, Petro Poroshenko, duke i thënë se pas zgjedhjeve presidenciale në Ukrainë do ta njohë pavarësinë e …

Më shumë

Shqiptarët vendosin flamurin kuq e zi në kishën ilire në Ulqin

Më nismën Elida Jorgoni, presidente e Shoqatës Kombëtare “Foleja e Shqiponjave”, një grup i shqiptarëve kanë vizituar kishën ilire të ‘Shën Gjonit’ në qytetin arkeologjik të Shasit, ku Kisha Fashiste Serbe po përpiqet të grabitë dhe të bën kishë serbo-sllave. Javën e kaluar atoritetët malazeze ia ndaluan Kishës Serbe që …

Më shumë

Mbi 80 mijë euro të shpenzuara për katër vetura nga MMPH

Mbi 80 mijë euro do t’i kushtojnë katër vetura zyrtare Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor. Kjo ministri që udhëhiqet nga Fatmir Matoshi ka nënshkruar kontratë për blerjen e katër veturave zyrtare për nevoja të Agjencionit për Mbrojtjen e Mjedisit (AMMK), që vepron në kuadër të MMPH-së, transmeton Indeksonline. Një …

Më shumë

Një rus, ish-anëtar i ISIS, arrestohet në Tiranë për terrorizëm

Policia e Shtetit në Shqipëri në bashkëpunim me agjencitë ligjzbatuese partnere dhe ato të inteligjencës, ka vënë në pranga një 34-vjeçar rus të kërkuar për terrorizëm. I arrestuari që do të ekstradohet drejt Rusisë është identifikuar si R. M., lindur dhe banues në Norilsk të Rusisë. Ky shtetas kishte shkuar …

Më shumë

Kulmi i barbarisë greke në Panarit, 374 vetë të therur!

Gazeta prestigjioze “Times” e Londrës, dt. 28 korrik 1914, nënvizonte: “Vendasit e fshatrave të Shqipërisë së Jugut po shuhen nga grekërit, të cilët kanë ndihmë edhe gjiritlinjtë. Në Vlorë ndodhen 60 mijë deri në 100 mijë refugjatë, të cilët po vdesin nga urija. Grekërit dogjën tërë vendin duke dëshiruar të …

Më shumë
Loading...